İlham Veren Hikâyeler

Tarih

Steve Jobs

İnsanlık tarihini değiştiren üç elma vardır. Adem’in elması, Newton’un elması ve Jobs’un elması…

Steve Jobs 24 Şubat 1955’te Wisconsin’de Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin onu üniversite mezunu bir çiftin evlat edinmesini istemesi üzerine doğumundan bir hafta sonra Kaliforniya’dan Paul Jobs ve Clara Jobs çifti tarafından evlatlık olarak alındı.

Üniversitedeyken oldukça pahalı bir okul seçti ve ailesi neredeyse bütün birikimini Jobs’ın okuluna yatırdı. Ailesinin çektiği ekonomik sıkıntıya ve bu yüksek bedele rağmen istediği eğitimi alamadığını düşünen Jobs okulu yarıda bıraktı. Bu olaydan sonra sadece kendi istediği derslere gireceğini düşünen Jobs, o zamanki durumunu şöyle açıklıyor: “Bu aslında hiç de romantik bir durum değildi. Yurt odam olmadığından arkadaşlarımın odalarında yerde yatıyor, kola şişelerinin 5 sentlik depozitolarıyla yemek alıyor, her Pazar akşamı güzel bir yemek yemek için 7 mil uzaklıktaki Hare Krishna kilisesine gidiyordum.”

Kaligrafi Dersleri

Üniversiteyi bıraktığı ve bir zorunluluğu olmadığı için dönemin en iyi kaligrafi dersinin verildiğini düşündüğü Reed Üniversite’sinde kaligrafi dersi alıp nasıl yapıldığını öğrenmeye karar verdi. Bu derslerin daha sonra üretmeye başlayacağı mac ve aslında tüm bilgisayarların görsel tasarımı için temel kaynak olduğunu söyleyen Jobs bunu şöyle ifade ediyor: “Eğer o derse hiç girmemiş olsaydım, Mac hiç çok yönlü yazı karakterlerine veya boşlukları doğru orantıda kullanan fontlara sahip olmayacaktı. Windows da Mac’ten kopyaladığına göre, hiçbir kişisel bilgisayarın bunlara sahip olmayacağı muhtemeldir.”

Jobs’a göre okulu bırakması ve kaligrafi derslerine girmesi, şu anki bilgisayarların harika tipografiye sahip olmasının sebebidir.

Apple’ın Kuruluşu ve Jobs’un Kovulması

Jobs liseden arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte 1976 yılında Jobs 21, Wozniak 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs’ın ailesinin garajında kurdular. İlk piyasaya sürdükleri bilgisayarın adı Apple I’dı. İlk bilgisayarları fazla dikkat çekmemiş fakat 1977’de piyasaya sürdükleri Apple II ev piyasasında sağlam bir yer elde etmiş ve Apple’ın yerini sağlamlaştırmıştı. Artık piyasada büyük bir değere sahip olan Apple, Jobs önderliğinde kendini yenilemeye sürekli devam etti. Apple artık büyük bir şirketti ve şirketi kendisiyle yönetebilecek yetenekte olduğuna inandığı John Scully’i (O zaman Pepsi-Cola’nın CEO’su) “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?” sözleriyle ikna ederek Apple’ın yeni CEO’su haline getirdi. İlk seneden sonra fikir konusunda zıtlık yaşadılar ve bir noktadan sonra fikirleri birbirinden tamamen ayrıldı. Yönetim kurulunun karşı tarafta yer alması sonucu Jobs, Apple’dan ayrılmak zorunda kaldı.

NeXT’in Kuruluşu

Apple’dan kovulmasını başına gelebilecek en güzel şey olarak değerlendiren Jobs, Apple’dan ayrılıdığı halde işini hala çok sevdiğini fark ettiğinde NeXT Computer’ı kurdu. Fazla tanınmayan bu bilgisayardaki birçok yenilik daha sonra MAC OS X’de görülecekti.

Pixar’ın Kuruluşu

Aynı dönemde kurduğu animasyon stüdyosunda ilk bilgisayar animasyon filmi olan Oyuncak Hikâyesi’ni yaptılar. Kayıp Balık Nemo, Arabalar, İnanılmaz Aile gibi yapımların da sahibi olan Pixar, Oscar başarısını elde etti. Pixar, Walt Disney tarafından satın alınınca Jobs otomatik olarak Disney’in en büyük hissedarı (%7,7) konumuna geldi.

Yeniden Apple

Apple, 1996 yılında Jobs’u geri getirmek için NeXT’i satın aldı ve Apple artık NeXT’te geliştirilen teknolojiyle son halini almıştı. MAC OS X işletim sistemi de temellerini NeXT’ten almıştır.

Jobs artık şirketi sadece bilgisayar şirketi olmasının ötesinde ürün yelpazesini genişleterek iPod’u piyasaya sürdü. Jobs önderliğindeki Apple daha sonra iPad, iPhone gibi alanında lider ürünleri piyasaya sürdü. Özellikle iPhone, Apple’ın bugüne kadar en fazla sattığı ürün olarak tarihe geçti ve Amerika’nın en büyük ikinci şirketi, dünyanın en iyi akıllı telefon markası olmasını sağladı.

Tüm bunların sebebinin Apple’dan kovulması olduğuna inanan Jobs, kendisini acı da olsa bu ilaca ihtiyacı olan bir hasta olarak değerlendiriyor.

“Asla yılmayın, vazgeçmeyin, inanın, kalbinizin sesini dinleyin ve yaptığınız işi sevin!” Jobs’un gençlere tavsiyeleri ise bu yönde.

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »