Hayat Kimya Rusya’ya iddialı giriyor

Tarih

Türkiye`nin ev bakım ürünleri, temizlik kağıtları ve hijyenik ürünler sektöründeki tek yerli üreticisi Hayat Kimya, yatırımlarına devam ediyor.


İSTANBUL /
İHA

Bulgaristan, Cezayir, İran, Moldova, Ukrayna ve Bosna`nın da aralarında bulunduğu, 70 ülkede tüketici ile buluşan Hayat Kimya, yeni pazarlama yatırımı ile Rusya pazarında da iddialı.

Hayat Kimya, bugün Çırağan Sarayı`nda gerçekleştirilen toplantıda Rusya`dan gelen 140 distribütör ve bayisini bir araya getirdi. Toplantıda yaptığı konuşmada, Hayat Kimya Genel Koordinatörü Prof. Dr. Orhan İdil, Rusya yatırımı ve Hayat Kimya`nın ihracat hacmi hakkında bilgi verdi.

Orhan İdil, Hayat Holding`in cirosunun, yurtiçi ve yurtdışı yatırımları ve dünyanın dört bir yanına yayılan ihracatı ile 1.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Hayat Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hayat Kimya`nın toplam cirosunda ihracat payının yüzde 20 oranında olduğuna dikkat çeken Orhan İdil, bu oranın önümüzdeki dönemde yüzde 50`ye yükselmesi için çalışmalara hız verdiklerini açıkladı.

Hayat Kimya`nın kendi alanında Rusya ile iş yapan kuruluşların en büyüğü olduğunu belirten Orhan İdil, 2009 yılı sonu itibari ile Rusya`ya yaptıkları ihracatın 20 milyon dolar olacağının altını çizdi. İdil, 2010 yılında Rusya ihracatının 30 milyon dolara, 2014 yılında ise 50 milyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Yirmi yıl önce Rus tüketicileri Bingo ile tanıştıran Hayat Kimya`nın şimdi de Molfix ve Molped markalarıyla Rusya pazarına girdiğini vurgulayan Orhan İdil, hijyenik ürünler pazarında Rusya`da 2009 yılında pazarın yüzde 5`ine, 2010 yılında yüzde 8`ine ve 2011 yılında ise yüzde 10`una sahip olmayı hedeflediklerini belirtti. Orhan İdil, sayısı 100`e ulaşan bayi ve distribütörler ile Rusya`da hızla yayılmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmasında, Rus tüketicilerin hijyenik ürün kullanım alışkanlıklarına da değinen İdil, hijyenik pedde pazarın yüzde 50 büyüme potansiyeli taşıdığını söyledi. İdil, bebek bezi pazarında ise yüzde 25-30`luk bir büyüme potansiyeli görerek bu alana yatırım yapma kararı aldıklarını vurguladı.

Molfix`in, bebek bezi pazarında, Ukrayna`da 4. sırada, Bulgaristan ve Moldova`da 3. sırada yer alırken Cezayir`de ise pazar lideri durumunda olduğunu açıklayan Orhan İdil, hijyenik ped pazarında Molped`in, Ukrayna`da 4. ve Moldova`da ise pazar lideri konumunda bulunduğunu belirtti.

Ev temizlik ürünleri toz deterjan kategorisinde Ukrayna`da 4., Bulgaristan`da 3., Cezayir`de 2. ve Moldova`da 3. sırada Bingo markası ile yer alıyor.

Çocuk bezi ve hijyenik ped kategorisinde ise yılda 2`şer milyar adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye`nin en büyük üretim tesisine sahip Hayat Kimya, üretimini Hayat Grubu Hijyen Tesisleri`nde, uluslararası rekabet gücüne sahip, yüksek hız ve teknolojiyle tasarlanmış makinelerle yapıyor. Hayat Kimya, Molfix ile çocuk bezi üretim adedinde uluslararası rakiplerinden sonra dünyada beşinci sırada yer alıyor.

 

2009-07-14

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »