Reklamcılık Dersleri

Tarih

Gerilla Pazarlama

“Bütçesi küçük, hayalleri büyük girişimciler için …” Jay Conrad Levinson

Gerilla Pazarlama, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarına verilen isimdir. Adını 1960’lı yıllarda Vietnam halkının başarıyla sürdürdüğü gerilla taktiğinden almıştır. O yıllarda Amerikalı pazarlama ve reklam firmalarının dikkatini çekmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. İlk başlarda sadece güçlü firmalara yönelik yıpratma taktiği olarak kullanılan Gerilla Pazarlama, öncülerinden biri olarak tanımlanan Jay Conrad Levinson tarafından 1984 yılında yazılan “Guerilla Marketing” kitabıyla belli kalıplara sokulmuştur. Gerilla Pazarlama’nın ana fikri en düşük maliyetten, en yüksek karı çıkartmaktır. Geleneksel Pazarlama anlayışında pazarlama yapmak için yüksek meblağlar yatırmak gerekmektedir. Gerilla Pazarlama’da ise önemli olan para değil yaratıcı fikir, yani hayal gücüdür. Günümüzde yurtdışı kaynaklı birçok örneğinin olduğu Gerilla Pazarlama yurt içinde de uygulanmaya başlanmıştır. Geleneksel Pazarlama kadar geniş kitlelere ulaşmasa da Gerilla Pazarlama faaliyetleri maruz kalanlar tarafından internet üzerinden paylaşılmakta, etkisinin Geleneksel Pazarlamadan daha fazla olduğu konuşulmaktadır. İsterseniz paylaştığımız örneklerin birkaç tanesini inceleyip kendiniz de bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Red Bull Nascar Pit Stop

Tic Tac Guerilla Marketing

Guerilla Marketing innovative ideas

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »