Bunları biliyor muydunuz?

Tarih

Pizza Sadece Pizza Değildir!

Pizza hakkında ve özellikle en meşhur çeşidi olan “Pizza Margherita” ile ilgili internette birçok hikâye dolaşmakta. Ancak hikâyeyi iki yaşlı İtalyan’dan dinleme fırsatı bulmuş birisi olarak hepsinin yanlış olduğunu söyleyebilirim. Hikâyenin gerçeği şöyledir; 19. yüzyılın sonlarında Napoli’de bir kolera salgını olur. Yüzlerce insan ölür. Maddi durumu iyi olan restoran sahipleri şehri terk eder. Halk hastalığın yanı sıra açlıkla da mücadele etmektedir. Halkına destek vermek isteyen Kral l. Umberto, Kraliçe Margherita ile uzun zamandır kullanmadığı Napoli’deki sarayına gitmeye karar verir. Kraliçe, Napoli’ye vardıklarında tüm uyarılara rağmen halkın arasına girmek ister. Burada insanların “fakir yiyeceği” adını taktıkları, fırıncıların icat ettiği pizzaları görür. Kraliçe pizza ustalarından kendisi için bir pizza yapmalarını ister ve malzemelerini kendisi seçer. Mozzrella peyniri, domates sosu ve fesleğenli bir pizza yaptırır. Pizzanın malzemelerinin rengi İtalya bayrağının renklerinden oluşmuştur. Halk Kraliçelerinin “fakir yemeği” yemesinden dolayı oldukça duygulanır ve gururlanır. (Bu olayın Napoli’nin hastalığı yenmesinde moral olarak çok etkili olduğu belirtilmektedir.) Hazırlanan pizzaya halk tarafından “Pizza Margherita” adı verilir. Kraliçe Napoli’den ayrıldıktan sonra yediği pizzanın lezzetini anlatmakla bitiremez ve bugün İtalya’nın simgesi haline gelen “Pizza”, tüm dünyada en çok bilinen yemek haline gelir.

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »