Bunları biliyor muydunuz?

Tarih

Hangi metal en iyi iletkendir?

Isıyı ve elektriği en iyi ileten element aynı zamanda bütün elementler arasında en yansıtıcı olan gümüştür. Pahalı olması en büyük eksisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektrikli aletlerde bakır tel kullanılmasının nedeni (ikinci en iyi iletken metal) daha ucuz olmasıdır. Gümüş günümüzde süs amaçlı kullanılmasının yanı sıra, hayatımızın her anında izini gördüğümüz bir metaldir. Fotoğraf sektöründe, uzun ömürlü pillerde, soğuk hava sistemlerinde, güneş panellerinde vb. birçok yerde kullanımı sürmektedir.  Gümüş ayrıca suyu sterilize etme ve güçlü anti-bakteriyel özelliği nedeniyle yüz yıllarca yiyecek muhafazaları için kullanılmıştır. (Bu özelliği nedeniyle hala buzdolaplarının içinde ufak bir parça doğal gümüş konulmaktadır.) Mikropları öldürmek için kullanılmasından esinlenilerek, fantezi kurgu romanlarda kurt adam ve vampirleri öldürebilen ender maddelerden (saf gümüş) biri olarak yerini almıştır.

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »