Ayakkabı sektörünü Fillo taşıyor

Tarih

Fillo, markalı ve markasız olmak üzere her ay 22 milyon TL değerinde 350 bin çift ayakkabının ülke içinde bir yerden diğerine teslimatını sağlıyor.

 


Ayakkabı sektörünün en büyük taşıyıcı şirketi Fillo Genel Müdürü Serkan Akbudak, küresel kriz nedeniyle üretimi daralan sektörde Kurban Bayramı nedeniyle bir canlanma yaşandığını, bu sayede Fillo`nun ayakkabı sevkiyatlarında yüzde 50 oranında bir artış görüldüğünü söyledi.

Kriz döneminde lojistik sektöründe ilk kez kendilerinin uyguladığı `Tek elde bütüncül hizmet` adlı model sayesinde hem kendilerinin hem de hizmet verdikleri müşterilerin maliyetlerini yüzde 20-30 arası aşağıya çektiklerini belirten Akbudak, `Markalı ve markasız olmak üzere ayda ortalama 22 milyon TL değerinde 350 bin çift ayakkabının ülke içinde bir yerden diğerine sevkiyatını gerçekleştiriyoruz. Müşterinin ihtiyacına göre hizmet sunuyoruz. Bir tır dolusu ayakkabıyı taşıdığımız gibi gerektiğinde bir çift ayakkabıyı istenilen adrese bir gün içinde ulaştırıyoruz. Taşıma maliyetini aşağıya çektiğimiz için ayakkabı sektörünün aranılan lojistik şirketiyiz. Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 60`ına taşıma hizmeti sunuyor, markalı ayakkabıda ayda ortalama 200 bin çift, markasız ayakkabı da ise 150 bin çift ayakkabı taşıyoruz` dedi.

Türkiye çapında eş zamanlı taşımacılık

Akbudak, markalı ayakkabılar arasında Ayakkabı Dünyası, Bambi, Desa, İnci, Güven, Namlı, Üçel, Ves Deri başta olmak üzere birçok firmaya hizmet verdiklerine değinerek şu bilgileri verdi: `Bugün yüzlerce ayakkabı üreticisi artık belli markalar için üretim yapmaya başladı. Bir ayakkabı firması için mağazasına gönderdiği ya da tedarikçisinin gönderdiği ürünün zamanında hasarsız ve kayıpsız teslim edilmesi çok önemli. Markaların önce tedarikçilerinden alacakları ürünleri belli noktalara ulaştırıyor, ardından firmanın yönlendirmesi doğrultusunda ayakkabıları onların depolarına götürüyoruz. Ayakkabıları depolara yerleştiren firma daha sonra bizden bu ürünleri kendi mağazalarına sevk etmemizi istiyor. Bu ürünleri hem bayilerine ulaştırıyor, hem de bayiler arasında ürün transferini yapıyoruz. Tüm dağıtım organizasyonunun bire bir içindeyiz. Türkiye çapında eş zamanlı hizmet vermek gerekiyor. Tabii ki, hasarsız ve kayıpsız olarak teslimat bizim işimiz. Kaliteli hizmeti uygun fiyata vermeye çalışıyoruz, bu yüzden sektörde isim olan, marka olan pek çok ayakkabı firması bizimle çalışıyor. Olabilecek hasar riskini raporlayarak bunun düzeltilmesini istiyoruz. Her adımımızı sorguluyoruz, tüm ürünleri sigortalıyoruz. Özellikle dağıtım maliyetlerini farklı ürün çeşitleriyle düşürebildiğimiz için, kimine komple kamyon, kimine grupaj, kargo hizmeti veriyoruz. Tüm hizmetleri siz sunduğumuz için müşterinin karşısında tek merciyiz.`

Ayakkabı teslimatında zamanla yarış

Ayakkabı lojistiğinin incelikleri ve karşılaşılan engeller neler? Akbudak, zamanla yarıştıklarını belirterek, `Mağazacılık şeklinde çalışan firmaların teslimat saatlerine özel önem verirler. Genelde sabah 10:00`a kadar teslimat isteniyor. Türkiye genelinde özellikle AVM`lerin teslimat saatleri bellidir, bu saatlere göre içeri girer sırayla teslimatları gerçekleştiririz. Bu sayede ürünlerin zamanında vitrinlerine sokarlar, bu önemlidir onlar için. Mağazalar genelde stoksuz çalışır, ürün biter bitmez sipariş verir ve ürünün en hızlı biçimde gelmesini talep ederler. Dolayısıyla ürünün ulaşım hızı önemlidir` yanıtını verdi.

Fillo`nun sunduğu `Tek elden bütüncül hizmet` modeli sayesinde en yeni ayakkabı modelleri bir gün içinde yurdun dört bir yanındaki mağazalarda tüketiciyle buluşuyor. Bu hizmet, tüketicinin modayı yakından takip etmesini, üreticinin ise daha çok satış yapmasını sağlıyor.

 

 

2009.12.03

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »