Toplum Gönüllüleri Vakfı üyeleri, Kars’la tanışıyoruz etkinliğinde bir günlüğüne köylü oldu

Tarih

Toplum Gönüllüleri (TOG) Vakfı’nın, `Kent ve Çocuk: Kars`ı Yeniden Keşfediyoruz` projesi kapsamında başlattığı `Kars`la Tanışıyoruz` etkinliği kapsamında bir günlük köy yaşantısı düzenledi.

 


Malakan kültürünü araştırmak için merkeze bağlı Çalgavur köyüne giden öğrenciler burada tanıştıkları 76 yaşındaki Rukiye Ağkoç`a hayran kaldı. Kendisini 38 yaşında hissettiğini söyleyen Ağkoç, genç kalmanın sırrını açıklarken, tek bir gün bile süt içmeden yatmadığını söyledi.

TOG Kaynak Geliştirme ve İletişim Departmanı Yöneticisi Burcu Haylaz, Kars TOG Başkanı Oktay Şanlı, TOG gönüllüleri ve 26 ilden 60 öğrenci Malakanların uzun yıllar yaşadığı Çalgavur köyünde Malakan aileleriyle tanıştı. Malakan kızı Rukiye Ağkoç ve Malakanların yaşantısına birebir şahit olan Keleş Durmuş (85) ile tanıştı. Öğrenciler, Kars`ın tarihi ve doğal zenginliklerini, adetlerini, gelenek ve göreneklerini yakından tanımaimkanı bulan öğrenciler , bu süre içerisinde inek sağıp, meyve toplayarak köy hayatını da öğrenmiş oldu. Malakanların insani yönleri, tarıma verdikleri değer, komşuluk ve daha nice değer yargılarından oldukça etkilenen Keleş Durmuş, Malakan lafını duyunca gözyaşlarını tutamadı. Keleş Durmuş, Malakanlarla ilgili soruları gözyaşları içinde anlatarak, `Malakanlar barışçıl bir toplum idiler. Savaşa karşı olduklarından askere gitmezdiler. Bu yüzden Ruslar tarafından Kars`tan diğer bölgelere göçe zorlandılar. Malakanlar yerleştikleri yerlerde çiftçilikle uğraşarak, değirmencilik yaparak yöre halkına da yardım ettiler.` dedi.

Kendisi de bir Malakan kızı olan Rukiye Ağkoç ise Malakanları anlatırken duygulanan öğrencileri esprileriyle güldürdü. Ağkoç, öğrencilere gençliğin, genç kalmanın, genç hissetmenin sırlarını anlattı. 76 yaşında olmasına rağmen kendisini 38 yaşında hissettiğini söyleyen Rukiye Ağkoç, genç kalmanın en önemli sırrının ise süt içmek olduğunu anlattı, süt içmeden yapamadığını söyledi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Kars şubesinden Rıza Aydın ise `Toplum Gönüllüsü gençler olarak farklı kültürlerden, farklı renklerden bir araya gelerek tek yürek olmaya doğru birlikte adım atıyoruz. Kars`ın kültürel mirasının zenginliğine minik kent sakinlerinin dikkatini çekmeyi ve bu mirasın korunmasının önemine dair farkındalık yaratmayı amaçlayan `Kent ve Çocuk` başlıklı projemiz 2 ay gibi kısa bir sürede 600`ün üzerinde ilköğretim öğrencisine ulaştı. Kars Toplum Gönüllüleri olarak diğer illerdeki toplum gönüllüsü gençlerle de projemizi paylaşarak bu modelin yaygınlaştırılmasını desteklemeyi teşvik ettik. Bu çağrımıza cevap vererek Kars`ta buluşan Türkiye`nin 26 ilinden 60 toplum gönüllüsü genç ülkenin dört bir yanından milyonlarca insanın farkındalıklarla bir arada yaşama özlemini ve umudunu temsil ediyor. Kars`tan bütün Türkiye`ye ilettiğimiz ortak dileğimiz bu topraklardaki çeşitliliğin kaynağı olan kültürel mirasımızın korunması ve yaşatılmasıdır. Kültürel mirasımızın en değerli birikiminin insan olduğunu ve bu kültürel mirası korumanın insan ve bir arada yaşama geleneğinin korunmaktan geçtiğini vurgulamak istiyorum.` dedi.

 

 

2009.11.09

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »