Siyasette Propagandanın Etkisini Anlatan Filmler

Tarih

Propaganda, algı ve kriz yönetimi gibi işler iletişimcilerin ortak uzmanlık alanıdır. Özellikle siyaset alanında bir adayı parlatmak için yapılan propaganda akıl almaz noktalara ulaşabilir. Örneğin; Joseph Goebbels ve Nazi propagandası. Şimdi sizler için seçtiğimiz, içinde bir adayın iletişim illüzyonu sayesinde nasıl “olmadığı biri” gibi gösterildiğini anlatan üç filme göz atalım.

1. Wag the Dog (1997)

YouTube video

Yönetmen: Barry Levinson

Oynayanlar: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Anne Heche

Seçimlere çok az kalmıştır. Başkan ve diğer rakipler bir birilerin açığını yakalamaya çalıştığı zamanlardır. ABD tam bu seçkiye hazırlanırken, bir skandal ortalığı karıştırır. Beyaz Saray’ı ziyaret eden kızlardan biri başkanın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia edince işler karışır. Başkanın rakipleri bu işe çok sevinirken, başkan kurtulmak için bir yol aramaktadır ancak bu zordur. Danışmanlar, Amerikan halkını Arnavutluk’la aslında var olmayan bir savaşa girildiğine inandırmakta bulurlar. Hikâyeye göre, Arnavutluk ABD’ye saldıracaktır ve başkan kahraman olacaktır.

2. Spinning Boris (2003)

YouTube video

Yönetmen: Roger Spottiswoode

Oynayanlar: Jeff Goldblum, Anthony LaPaglia, Liev Schreiber

Rusya cumhurbaşkanı Yeltsin, seçim kampanyasına yardımcı olmaları için Amerikalı danışmanları işe alır. Ancak danışmanların verdiği tavsiyeler Boris Yeltsin’in yapısına oldukça terstir. Ayrıca Yeltsin’in Amerikalılardan yardım aldığının duyulması danışmanların ortadan kaldırılmalarına neden olacağından, tedirgin bir bekleyiş başlamıştır.

3. The Manchurian Candidate (2004)

http://youtu.be/HGqiVOqxpOo

Yönetmen: Jonathan Demme

Oynayanlar: Denzel Washington, Liev Schreiber, Meryl Streep

Körfez Savaşı sırasında ordusu pusuya düşürülen Astsubay Raymond Shaw, askerlerini ve yüzbaşısı Kaptan Bennett Marco’yu kurtarır. Bir süre sonra Marco, verdiği eğitimlerde, söyleşilerde Raymond’un kahramanlık hikâyelerini anlatmaya başlar. Ancak bir taraftan öldürülen Amerikan askerlerinin, Irak askerleri tarafından ele geçirilmiş olmalarına dair soru işaretleri vardır. Belki de Raymond madalyasını hak etmiyordur. Raymond, başkan yardımcılığına adaylığını koyar. Marco, hikâyeyi araştırmaya başladığında baka şeyler açığa çıkar. Gerçekten de Raymond bir kahraman mıdır yoksa toplum, onun bir kahraman olduğuna inandırılarak Beyaz Sarayı ele geçirmek uğrunda bir tür beyin yıkamasından mı geçirilmektedir? Manchurian Global şirketindeki bazı çok güçlü kişiler, bu gerçeğin keşfedilmesine dair umutsuz bir görüntü sergilemektedirler.

Keyifli seyirler…

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »