Reklamveren Artık İzleyicinin Beyin Hücresini Gözlüyor

Tarih

Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu  araştırma yöntemi artık Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) tekniği ile tüketicinin beynine girip hangi reklam ögesine hangi tepkiyi verdiğini ayrıntısıyla raporluyor.

Millward Brown yaptı

Millward Brown İngiltere’de İngiliz Royal Mail şirketi için tüketicinin hangi reklam materyallerine nasıl tepki verdiğini anlamak amacıyla fMRI araştırması gerçekleştirdi. Çalışma, Bangor Üniversitesi’ndeki Deneysel Tüketici Psikolojisi Merkezi ile ortaklaşa yürütüldü. Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan “fMRI ile beynin farklı  medya kanallarına verdiği tepkileri inceleme”nin pazar araştırmasında daha önce görülmemiş bir düzeye geldiğini belirtti. Khan, araştırmada ana bulgu olarak elle tutulur materyallerin beyinde daha derin bir iz bırakır sonucu çıkartıldığını dile getirerek, araştırmadan sağlanan gerçek deneyimin ise fiziksel medyanın hafızaya daha iyi entegre olması olduğunu kaydetti.

20 katılımcı

Khan, “Araştırma sırasında 20 katılımcıya hem pazarda bulunmakta olan reklamlar hem de aynı sayıda karıştırılmış görseller gösterildi. Aynı materyal  hem ekranda (sanal tecrübe yaratmak için) hem de kartlara basılı olarak (fiziksel  tecrübe yaratmak için) gösterildi. Katılımcıların materyalleri incelerlerken medya kanalı seçiminin pazarlama mesajlarının işlenişine olan etkisini tespit etmek için beyin taramaları kullanıldı” diye konuştu. Khan, çalışmanın sonuçlarının, fiziksel materyallerin sanal materyallere kıyasla daha fazla duygusal işlenişe neden olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »