Hayatımızın Büyük İkramiyesi; Amorti

Tarih

Yeni yıl herkesin içinde yeni bir başlangıç hissiyatı uyandırıyor. Ocak ayının ilk günü sanki her şey sıfırlanacakmış, yenilenecekmiş gibi hissetmek insanın içinde bir kıpırtı hissettirmiyor değil. Ancak hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğimiz de bir gerçek. Tabii ki hayata kaldığı yerden değil de fantastik bir noktadan devam etmek için mutluluğu piyango biletlerinde arayanların sayısı hiç de az değil.

“Ya çıkarsa”, “Olmaz olmaz demeyin, şansınızı deneyin” sloganları gerçekten cezbedici ve baştan çıkartıcı. Şeytani bir şekilde insanın kanına giriyor ve aslında böyle şeylere hiç inanmayanların bile içine kurt düşürerek son dakikada da olsa bilet aldırmayı başarıyor. Buna isterseniz reklamcılık başarısı, isterseniz yeni yılın heyecanı ya da baş döndürücü seviyedeki meblağın etkisi deyin fark etmez. Damarlarımızda hissettiğimiz şey aslında hayattan ne beklediğimizle ilgili. İnsanoğlu yaradılışı gereği hep daha fazlasını istiyor. Para, hayatımızdaki yeri nedeniyle elbette ki önemli ama mutlu olmak için daha küçük şeylere de ihtiyacımız olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak kapitalist anlayışın etkisi altındaki insanlar olarak küçük şeylerin kıymetini kaybettiğimizde anlayabiliyoruz.

Misal, kimsenin aslında büyük ikramiyenin kendisine çıkmayacağından emin olması ve herkesin kontrole amorti numarasından başlaması, eğer amorti tutmuşsa zafer kazanmış kumandan edasıyla mutlu olunması ve “Bana her sene amorti çıkar zaten şanslıyımdır” havasının atılması… En başından cebindeki parayı bilete vermeseydin o paranın kıymetini anlayacak mıydın? Tıpkı kaybetmeden önce farkına varamadığımız şeyler gibi. Senin olanı ellerinle kaybetmek ve geri kazanmak için dua etmek. Kazandığında da kendini dünyanın en şanslı ve mutlu kişisi gibi hissetmek oldukça garip bir davranış diyebiliriz. Siz siz olun elinizdekilerle mutlu olmanın bir yolunu mutlaka bulun. Hayat bize mutlu olmamız için fırsatlar sunuyor. Evet, belki de hayatımızın büyük ikramiyesi amortilerimizdir. Allah sevdiği kuluna önce eşeğini kaybettirir sonra da buldururmuş. Aslında mutlu olmak bu kadar kolaydır. Elimizdekilerin kıymetini bilerek mutlu olacağımız bir yıl geçirmemiz dileğiyle. Mutlu yıllar.

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »