Bana sloganını söyle…

Tarih

Son zamanlarda izlediğim televizyon reklamlarında bazı markaların kimlik bunalımında olduğunu görüyorum. Belki de bu bir kimlik bunalımı değil kimlik savaşıdır!
 
Her markanın kullandığı ve kendisine özgü olan rengi, reklam müziği ya da sloganı var. Televizyonda reklamları izlerken duyduğumuz bir müzik ya da slogan, gördüğümüz bir renk hemen bize ilgili markanın ismini çağrıştırır. Bu renk, müzik ya da sloganlar markaların kimlikleri hatta parmak izleri gibidirler. Mesela “iyi ki O’na rastladım” sloganını duyduğumuzda aklımıza Bellona, “Yanıbaşınızda” sloganını duyduğumuzda da Alfemo gelir. Ya da “Just Do İt” sloganını gördüğümüzde Nike, “Impossible Is Nothing” sloganını gördüğümüzde de Adidas… Yani slogan=marka ya da melodi=marka diyebiliriz. Fakat son zamanlarda görüyorum ki bazı markalar başka markaların sloganını, parmak izini, kimliğini kullanıyorlar. Bu markaların reklamlarını izlediğimde kafam karışıyor! Çünkü izlediğim reklamdaki slogan başka bir markaya ait…
 
Ülker’in “Dankek Magma” reklamlarında “Çikolatasını Abarttık Kekini Kabarttık” sloganını kullanıyor. Bu sloganı nerede duysam aklıma Dankek Magma gelir. Ama geçenlerde izlediğim bir reklam kafamı karıştırdı. İzlediğim reklam Yuva Maya’nın reklamıydı ve reklamın sloganı da “Abartmıyoruz Çok Kabartıyoruz”du. Reklamı izlerken biraz duraksadım. Çünkü izlediğim reklamla slogan birbirini tutmuyordu! Reklam Yuva Maya’nın ama slogan Dankek’indi. Reklamı izlerken kafamda oluşan ilk düşünce bu oldu. Bu slogan yani “Abartmıyoruz Çok Kabartıyoruz” bire bir aynı olmasa da “Çikolatasını Abarttık Kekini Kabarttık” sloganına çok benziyor. Bu sloganları birbirinden ayırt etmek zor. Bana göre Yuva Maya daha yaratıcı ve farklı bir slogan kullanmalı.
 
Küçük ev aletleri pazarının dünyaca bilinen markası Sinbo, yeni reklam kampanyasıyla ekranda boy göstermeye başladı. Sinbo’nun reklamında “Var mı daha iyisi?” sloganı kullanılıyor. Bu slogan Nazo’nun “Var mı Nazo gibisi?” sloganına benziyor. Gerçi Nazo’nun sloganıyla Sinbo’nun sloganları reklamlarda müzik eşliğinde söylendiğinde birbirinden çok farklı ama reklamlar sadece televizyonlarda yayınlanmıyor. Markalar için kimlik çok önemli. Bir marka kullandığı sloganla her zaman tüketicinin hafızasında canlanabilmeli. Mesela tüketici sloganı duyduğunda hemen “Bu Simbo’nun” demeli. Fakat Sinbo’nun reklamındaki “Var mı daha iyisi?” sloganını duyunca insanın aklına ilk olarak Nazo geliyor. Çünkü Simbo’nun reklamından çok önce yayınlandı Nazo’nun reklamları. Sloganları da birbirine benzediği için ister istemez Sinbo, Nazo’nun da reklamını yapmış oluyor. Kendi reklamında başka bir markanın reklamını yapmak ya da kendi sloganıyla başka bir markayı çağrıştırmak kötü bir durum olmalı! Üstelik yeni dönem reklam kampanyasına başlayan bir firma için! Sinbo daha farklı bir slogan kullanmalıydı. Markaların ve reklam ajanslarının bu tür konulara çok dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.
 
Markaların birçoğunun logosu kırmızı renktir. Çünkü kırmızı göz alıcı ve logoya yakışan bir renk. Şafak Sezer’in oynadığı Vodafone reklamlarında “Kırmızı” ifadesini çok duyuyoruz. Vodafone’nin logosu kırmızı, işyerlerinde asılı olan tabelaları kırmızı, reklamlarında da kendisini “Kırmızı” olarak ifade ediyor. Böylece Kırmızı= Vodafone oluyor. Kırmızı artık Vodafone ile bütünleşmiş durumda. Bu neredeyse aylardır böyleyken Akbank yeni reklamında kendisini “Kırmızı” ile özdeşleştirdi! Evet, Akbank’ın logosu ve tabelaları da kırmızı ama ben Akbank’ın kendisine “Kırmızı” dedirttiği başka bir reklam hatırlamıyorum! Ve eğer doğruysam Akbank ilk kez son reklamında kendisine “Kırmızı” dedi! Başka bir markanın kullandığı sloganı, unvanı ya da ifadeyi Akbank gibi büyük bir markanın kullanmasını neyle açıklamamız lazım? Bu bir hata mı yoksa “Kırmızı”yı kazanmak için başlatılmış bir savaş mı? Eğer bu bir hata değilse o zaman markalar arasında büyük bir “Kırmızı” savaşı başladı demektir. Şimdilik Vodafone ve Akbank arasında geçecek gibi görünen bu savaşa Arçelik’in de dahil olması söz konusu olabilir. Çünkü Arçelik de son reklamında tüm vurguyu kırmızı renkteki tıra yapıyor. Bakalım “Kırmızı” savaşının galibi kim olacak!
(Alıntı: www.medyaloji.net)

Diğer
Yazılar

Brand Book Nedir? Ne Sağlar?

Kabaca bir tabirle niteleyecek olursak Brand Book markanızın hem ansiklopedisi  –ki artık Google diyoruz- hem de anayasasıdır. Markanızın kurumsal çizgilerinin ve kültürünün vücut bulmuş halidir.

Tamamını Okuyun »
McCormick-X5-Serisi-Lansmani-Calismasi

McCormick X5 SERİSİ LANSMANI

Teknoloji, konfor ve güvenlik açısından sınıfının en iyi traktör markalarının başında gelen McCormick, Türkiye’deki küçük traktör pazarında daha geniş bir paya sahip olma hedefiyle hareket

Tamamını Okuyun »